V rámci Bratislavy IV doručujeme aj osobne.

Kto pre vás šije korkové kabelky - Spoznajte firmu JOCORK

Kto pre vás šije kabelky z korku? Spoznajte firmu JOCORK

Existuje iniciatíva „who made my clothes“ (kto vyrobil moje oblečenie), ktorá má za cieľ zvýšiť náš záujem a povedomie o pôvode našich módnych kúskov. Kampaň poukazuje na to, aby sme pri nákupe módy konali uvedomelejšie, nech to ideálne nie je tričko za 2 eurá ušité bangladéšskym 12-ročným dievčatkom pracujúcim v škodlivom prostredí za pár centov. O tejto kampani je množstvo informácii, názor si vytvorte sami. Nás v CORK it však táto iniciatíva inšpirovala k nasledovnému.

Je na čase, aby ste spoznali našich kľúčových dodávateľov a zistili, kto stojí za ručnou výrobou našich výrobkov z korku a prečo. Zoznámte sa s malou portugalskou firmou JOCORK. Predstavíme vám ju z pohľadu CORK it a cez rozhovor, ktorý sme viedli so samotnou zakladateľkou firmy JOCORK – Maria Jorge Montez.

Z POHĽADU CORK-it

Čo z produktov firmy JOCORK môžete nájsť v ponuke CORK it?  

 • JOCORK poznáte ako výrobcu korkoviniek, ktoré nesú názov rôznych miest na svete. Ruksačiky Santiago, peňaženky Barcelona, Madrid, Belo Horizonte, Curitiba, kabelky Mississipi, Sevihla, Maputo a ďalšie parádne kúsky.
 • Povestné sú kvetinkované a rôzne farebné vzory.

JK ruksaciky 4 variacie

Prečo sme si v CORK it vybrali na spoluprácu práve JOCORK?

 • Výborná komunikácia. S majiteľkou firmy sa nám veľmi dobre komunikuje. Odpovie prompte a milo cez email, cez messenger, snaží sa vychádzať v ústrety. Komunikujeme  v portugalčine. Nie je problém ani pre reklamáciách alebo s dodaním.  
 • Rôznorodosť produktov a ich úprava na zakázku. JOCORK je jedna z mála firiem, ktoré sú ochotné vyrobiť daný produkt na zakázku, napríklad ruksačik so širšími ramienkami než je bežne v ponuke alebo kabelka s inou kombináciou farieb a vzorov.
 • Globálny dosah a kvalita.

 

ROZHOVOR

Ako začala firma JOCORK? Odkiaľ skrsol nápad založiť si firmu?

 • JOCORK vznikol z mojej dávnej túžby mať svoj vlastný biznis. Spoločnosť, kde som predtým pracovala, prepúšťala veľa pracovníkov a tak vznikla príležitosť splniť si sen. Vznikol JOCORK. Chcela som vytvoriť ekologickú firmu, v niečom odlišnú na trhu, ktorá by ponúkala iný dizajn. Názov JOCORK je odvodený od prvých písmenok môjho mena a anglického výrazu pre korok.

 

Prečo sa Vám osobne páči korok?

 • Korok je priateľom životného prostreida, nezabíja zvieratá, keď ho používame. Naopak, používanim korku prispievame k regenerácii dubu korkového (v portugalčine „sobreiro“), ktorý sa stáva ešte odolnejším.

 

Aká je filozofia JOCORK-u?

 • JOCORK vyniká kvalitou, dizajnou a spokojnosťou zákaznikov. Našim cieľom je túto filozofiu dodržiavať.

 

Koľko má firma zamestnancov?

 • Okrem mňa je tu ešte fotograf a šesť remeselníkov, ktorý šijú z korku. 

 

VIDEO o tom, ako sa šijú produkty v manufaktúre JOCORK si môžete pozrieť TU - https://www.youtube.com/watch?v=bsRR0Ot1WUA&fbclid=IwAR3WarpVj6L4AeJA_0fE1Z_LL3tIV0I_DAmIcNl29XeoYR9ii0vSNOoUIQo 

Odkiaľ pochádza korková látka, ktorú používate na produktoch? Máte vlastnú výrobu, vlastné stromy alebo overené továrne?

 • Látku kupujeme od overeného dodávateľa, ktorý transformuje kúsky korku na látku a tú dodáva v roliach.

 

Aké máte plány do budúcna?

 • Plánujeme nové kabelky, ruksaky a tašky.

 

V ktorých krajinách je možné kúpiť produkty firmy Jocork?

 • Okrem Portugalska a Slovenska, aj vo Francúzsku, Nemecku, Bulharsku, Rumunsku, Česku, Belgicku, Švédsku, v Emirátoch a tiež v USA (New York, Dallas, Kalifornia). Onedlho aj v Holandsku a Dánsku.

 

A na záver – ktoré časti Portugalska by slovenskí cestovatelia mali spoznať? Napríklad aj oblasti s korkovým lesom?

 • Určite by všetci turisti mali navštíviť nádherné mestá ako Lisabon a Porto. A hoci sa korkové lesy nachádzajú aj na severe aj na juhu Portugalska, ich najväčšia koncentrácia je v oblasti zvanej Alentejo.

 

Ďakujeme Marii za rozhovor a veríme, že naši zákaznici budú naďalej oceňovať výrobky od portugalskej manufaktúry JOCORK. 

JK san salvador kapsicky 3 variacie