V rámci Bratislavy IV doručujeme aj osobne.

FAQ

Najčastejšie otázky o korku

CORK it bol po prvý krát predstavený offline svetu na výnimočnom podujatí - Vegánske hody v Starej Tržnici (17.9.2017). V ten deň bolo nemilé a upršané počasie, no ľudia, vegáni aj nevegáni, napriek tomu prišli v húfnom počte ochutnať nielen vegánske šmaky, ale tiež ohmatať a dokonca privoniať si ku korkovým výrobkom. Bola to parádna akcia s priateľskou atmosférou.Následne sme mali príležitosť robiť osvetu o korkových produktoch aj na ďalších vydarených podujatiach.

Som nesmierne vďačná, že okoloidúci na takýchto akciach prejavovali tak veľký záujem o korok a jeho využitie (nielen) v móde! Mnohí kládli dobré otázky a keďže poniektoré sa opakovali, usúdila som, že bude prospešné vybrať a zodpovedať na jednom mieste tie najčastejšie.

VegHody_corkitVegHody Vegan sign30653199_1905513122823869_5656268575015436288_o

 

1. Akú životnosť má vlastne korok? A naozaj sa nedrolí?

Životnosť korkového výrobku je podobná ako pri kožených veciach. Bonusom je vode-odolnosť korkových kabeliek a peňaženiek a fakt, že sa nedajú tak jednoducho poškriabať. Plus, korkové výrobky sú podstatne váhovo ľahšie. Okrem iného má korok voskovú štruktúru vďaka látke suberín, ktorá dodáva materiálu určitú matnosť a tým aj odolnosť voči škvrnám. 

Bežný korok, ako ho poznáme zo školských násteniek alebo vínových zátok, sa môže občas drobiť. Avšak takýto drobivý korok má s tým naším málo spoločného. Korková koža je totiž špeciálne spracovaný korok, ktorý je mäkký, pružný a odolný. Nemá ako sa droliť. Jediné čo sa časom a vplyvom slnka môže stať, je zmena odtienu farby korku.


2. Ako reaguje korok s vodou, keď prši alebo sneží?

Veľmi dobre - nereaguje nijak. Korok vodu neprepúšťa, nevsiakne ju a tak sú korkové kabelky ideálne do jesenného počasia. Materiálu nevadia ani mrazy, vlhko, či horúčavy. Korok má termo-izolačné vlastnosti.


3. Prečo sú výrobky CORKit práve z Portugalska?

Korkový les pokrýva približne 2 200 000 hektárov rozlohy na svete, z toho vyše 30% sa nachádza na území Portugalska. Portugalsko je najväčší exportér korku. Portugalskí remeselníci majú zároveň vybudovanú dlhodobú tradíciu v spracovávaní korku.

Naši dodávatelia používajú na výrobu korkových produktov certifikovaný korok a disponujú tzv. FSC® certifikáciou, čo znamená, že pri výrobe boli dodržané prísne enviromentálne, sociálne a ekonomické štandardy. Stromy, ktoré sú použité, sú kontrolované a pracovníci adekvátne zaplatení. 

Korok sa dá získať aj v iných mediteránskych krajinách, v Taliansku, Španielsku, Maroku atď. K spolupráci som si vybrala práve portugalské firmy a to jednak kvôli ich korkovej expertíze zakódovanej v DNA a jednak mi trochu pomáha znalosť miestneho jazyka.

4. Ako taká kabelka z korku vznikne?

Nuž tak to je dlhý, priam rozprávkový príbeh. Dospelý, viac ako dve dekády mladý a urastený strom - dub korkový, je pripravený na ťažbu korku. Odborníci najprv opatrne odlúpnu jeho kôru, ktorú nechajú niekoľko mesiacov ležať voľne na vzduchu. Kôra sa zbavuje prebytočnej vlhkosti. 

V továrni sa potom pláty kôry vložia pod horúcu vodnú paru, aby kôra zmäkla. Potom sa pláty presunú do sušiacej tmavej miestnosti, kde ostanú pár týždňov. Korkové pláty sa následne triedia podľa kvality. Lepší korok postupuje do sveta módy, dizajnu a vinárstva. 
Vzniká aj tzv.korková koža, z ktorej sa šijú naše pôvabné korkovinky :)


5. Naozaj získavanie korku neškodí prírode?

Korok je považovaný za TOP alternatívu k živočíšnej koži. Je získavaný chemicky nenáročným a hlavne udržateľným spôsobom, ktorý prírode neškodí. 
Zo stromu sa odoberie len jeho kôra a takto "obnažený" strom sa nechá rásť po dobu ďalších 7-9 rokov. Počas tejto doby sa kôra regeneruje.

Dokonca môžeme tvrdiť, že získavaním korkovej kôry nepriamo prispievame v boji proti globálnemu otepľovaniu. K ťažbe korku sú vhodné len stromy staršie ako 25 rokov. Strom sa dožíva vyše 2 storočia a počas svojho života vstrebáva veľké množstvo CO2. A práve strom, z ktorého sa kôra odníma pravidelne, absorbuje 3-5x viac CO2 než obyčajný strom, pretože strom bez kôry potrebuje podporiť regeneračný proces.


6. Ako sa treba o výrobky starať a ako ich čistiť?

Korkové výrobky nevyžadujú zvláštnu starostlivosť. Pri zašpinení, postačí teplá voda a naozaj len trocha tekutého mydla a mäkká handrička. Tou je ideálne pohybovať jemne, nie drsne šúchať po kabelke či peňaženke. Výnimočne je možné použiť aj zubnú kefku, ale len takú, čo má najjemnejšie štetinky. 

Stači zobrať korkový výrobok do ruky, prejsť rukou po jeho hladkom povrchu, poťažkať v rukách a privoniať. Vtedy si uvedomíte, ako príjemný je na dotyk, ako je ľahunký na nosenie a že vlastne držíte v rukách kus prírody. 

IMG_1657IMG_1725

 

Nosíme prirodu.
CORK it

Stránka 1 z 1 - 3 položiek celkom